* דיון סוער לגמלאים

בדיון סוער שנערך  במסגרת כינוס שדולת הגמלאים, הוחלט כי בטווח קצר המועד ימשך המאבק לטובת זכויות המבוטחים שנזרקו מפוליסות הביטוח ובטווח הרחוק סוכם כי הפתרון ההולם והאמתי יהיה הביטוח הסיעודי הממלכתי. ח"כ שי: "המדינה הפקירה את מאות אלפי המבוטחים בביטוח הסיעודי. מצוקתם אינה סובלת דיחוי". ח"כ שמולי: "אנחנו דורשים משר האוצר להתחיל לשמור גם על המבוטחים ולא רק על חברות הביטוח ולחייב את חברות הביטוח להמשיך למבוטחים את הפוליסות שעליהן שילמו כבר 30 שנה". ח"כ קיש: "יותר מדי אנשים נופלים בין הכיסאות בתהליך ובשל מצבם לא תמיד יכולים לקום ולהיאבק. בשביל זה אנחנו כאן – אלו שנתנו ראוי שגם יקבלו בחזרה, באין להם קול נשמיע אנו את קולם."

בכינוס השדולה במושב הנוכחי, אותו יזמו יושבי ראש השדולה, חברי הכנסת איציק שמולי, נחמן שי ויואב קיש, השתתפו שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, השרה לשוויון חברתי, שר הרווחה, ח"כ חיים כץ, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, יו"ר הסתדרות הגמלאים, מר שמואל מזרחי, חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה כאחד, בנוסף לנציגי עשרות ארגוני גמלאים, אנשי מקצוע, מומחים ופעילים.

את הדיון פתח ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר שדולת הגמלאים זו הכנסת השלישית, ואמר: "המדינה הפקירה את מאות אלפי המבוטחים בביטוח הסיעודי. לפני שמנהיגים ביטוח סיעודי ממלכתי יש להבטיח את זכויותיהם של מבוטחים אלה. מצוקתם אינה סובלת דיחוי ואינה יכולה להמתין עוד. כיו"ר השדולה אני פועל בנושא בכל כוחי ומתחייב להמשיך ולפעול עד למציאת פתרון הולם."

ח"כ יואב קיש (ליכוד): "חובתנו המוסרית לחזק את האזרחים הוותיקים שתרמו כל כך הרבה למדינתנו כאשר רבים מהם חווים היום קשיים. נושא הביטוח הסיעודי בו התמקדנו היום הוא עניין שעלה כבר על סדר יומי כמחוקק. מדובר אמנם בנושא סבוך אך יחד עם זאת קריטי, יותר מדי אנשים נופלים בין הכיסאות בתהליך ובשל מצבם לא תמיד יכולים לקום ולהיאבק. בשביל זה אנחנו כאן – אלו שנתנו ראוי שגם יקבלו בחזרה, באין להם קול נשמיע אנו את קולם."

שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן: " ב-1 בינואר 2017 הביטוח הסיעודי יכנס לתוקף בהתאם לסיכומים של ההסכמים הקואליציוניים. אני עומד בפני תיקונים אחרונים עם מנהל אגף התקציבים באוצר והשר. אני יכול להבטיח, בלי נדר, שלא אניח ולא אשקוט עד שהביטוח יכנס לתוקף והוא יכנס."

במהלך הדיון עשרות גמלאים וגמלאיות שיתפו בסיפוריהם האישיים, כאשר ההחלטה טרום פעילות השדולה הייתה להפחית מרשות דיבור חברי הכנסת והשרים ולהעניק במה לדברי הציבור.

את הדיון סיכם ח"כ נחמן שי: "ראוי כעת שהממשלה תפעל ותכבד את אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל. עד כה הדרכים בהם נעשו הדברים היו פיראטיות ומעכשיו הדברים צריכים להיעשות כיאה למדינה מתוקנת."

ח"כ שמולי: "רק לפני חודש הבטיח שר האוצר שבמשמרת שלו לא יזרקו קשישים לרחוב והנה עכשיו זה בדיוק מה שקורה כשחברות הביטוח ממשיכות לבטל פוליסות וכחלון לא נוקף אצבע. אנחנו דורשים משר האוצר להתחיל לשמור גם על המבוטחים ולא רק על חברות הביטוח ולחייב את חברות הביטוח להמשיך למבוטחים את הפוליסות שעליהן שילמו כבר 30 שנה. בטווח הארוך הפתרון היחידי האפשרי הוא מעבר לביטוח סיעודי ממלכתי."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *