* ממה מתקיים הגמלאי?

ממה מתקיימים גמלאים בישראל?

 כאשר אדם מגיע לגיל פרישה לאחר שעבד מספיק שנים הוא זכאי –

 –  לקצבת זקנה מהביטוח הלאומי, כיום בערך 1127 – 1833 ש"ח לחודש ליחיד  ו– 1690 – 2369  ש"ח לזוג למי שמפסיק לעבוד. לפרטים יותר מלאים לחץ כאן.

–  לפיצויי הפיטורין של שכר של חודש לכל שנת עבודה במקום העבודה האחרון.

 – לקבל או למשוך כספים שנחסכו במהלך עבודתו לצורך קיום לאחר פרישה.  אלה יכולים להיות קצבאות פנסיה או כספים שנחסכו בקופות גמל או קרנות תגמולים.

 הערות:

קצבאות זקנה אינן תלויות בהכנסה של העובד בשנות עבודתו או בגובה ביטוח הלאומי שהוא שילם. הם תלויים יותר בותק של תשלומים לביטוח הלאומי ורוב העובדים מגיעים לתקרה.  יחד עם זאת, זוהי קצבה שתשולם לכל החיים.

 אדם שעבד במקום עבודה האחרון שלו שנים רבות הסכום  של פיצויי פיטורין יכול להיות משמעותי. פיצויי הפיטורין ניתנים לפורש לגמלאות בין אם הפרישה היא ביוזמתו או ביוזמת המעביד.  פרישה לגמלאות נחשבת לאחד מסוגי ההתפטרות  המקנה פיצויי פיטורין, יש עוד כמה כאלו, כמו פרישה מפאת מחלה. פיצויי פיטורין פטורים ממס הכנסה עד לתקרה מסוימת.

גמלאי שחסך רק או בעיקר לקצבה שיטת ניהול החיים שלו היא די פשוטה.  הוא יקבל גמלה חודשית עד יומו האחרון, גם אם יאריך חיים מאד. גמלאים שחסכו במסלול ההוני חייבים לעשות חישוב על בסיס הרווחים של הסכום שהצטבר יחד עם תוחלת החיים הצפויה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *