* הגיל השלישי ודיכאון

בתהליכי ההזדקנות האדם ניצב בפני שינויים רבים: ההתמודדות עם היציאה לגמלאות, הירידה במצב הבריאותי והשינויים הגופניים הנלווים, שינויים בדימוי העצמי, בקשרים המשפחתיים, ההתמודדות עם מעברים שונים, עם אבדנים, ועם הצורך להסתגל לחיים ללא אותם יקירים, והצורך להתמודד עם עובדת הסופיות של החיים.
כל אלה דורשים הסתגלות לשינויים שונים במציאות החיים ומזמנים לאדם ולסובבים אותו לעתים התמודדויות רגשיות קשות ומורכבות.
יש לשים לב, כאשר חלים שינויים קיצוניים בהרגלים ובהתנהגות של האדם הקשיש: באם האדם סובל ממצב רוח ירוד, מחוסר חשק וחוסר יכולת ליהנות מהדברים, מירידה או מעלייה בתיאבון, מקשיי הירדמות ושינה או משינה ממושכת לאורך שעות היום, מעצבנות לא אופיינית, מבלבול, חוסר ריכוז אשר אינם נובעים מבעיה קוגניטיבית, ממחשבות על אשמה וממחשבות על מוות.
כמו כן, כאשר האדם מתלונן באופן חוזר ונשנה על כאבים ועל בעיות גופניות, שלא נמצא להן בסיס רפואי.
חשוב לזכור שדיכאון בגיל השלישי אינו "סימפטום של הזדקנות" (כמו למשל קמטים, ירידה בזיכרון), אלא יכול לבטא קושי של האדם בהתמודדויות שלו עם השינויים המתוארים: שינויים גופניים, ההתמודדות עם האבדנים, השינוי בדימוי העצמי, בתחושת היכולת, הקשיים הבינאישיים שמתעוררים עקב השינויים הגופניים והרגשיים, הקשיים בקשרים עם בני הזוג והילדים, השאלות לגבי הקשרים עם הנכדים. חשבונות הנפש שמלווים את תהליך ההזדקנות, המפגש עם נושא הסופיות של החיים.

במצבים אלה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע ולקבל טיפול מתאים.

אילנה שליט,
פסיכולוגית קלינית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *