חוק הסיעוד

איגוד הל"ב מלווה את חקיקת חוק הסיעוד וחלופת הגימלה בכסף בחודשים האחרונים. נאבקנו ככל יכולתנו בליקויים בחוק, השתתפנו בדיוני ועדת העבודה והרווחה, נפגשנו עם מקבלי ההחלטות ואף יצאנו להפגנה מול הקריה.

הפיכת גמלת חוק סיעוד משרות לגמלה כספית היא טעות שתפגע בקשישים, תביא לבידודם ותקשה על התנהלותם. רבים לא יזכו להשתמש בכסף לשיפור איכות חייהם. החלופה כפי שהובאה במקור על ברירת המחדל של קבלת הכסף תוביל בסופו של דבר לסגירת עמותות מרכזי היום לקשיש.

דווקא בתקופה בה מדינות מבינות את חשיבות בעיית הבדידות, המדינה פועלת לסגירת המרחב החברתי לקשיש, בו הם מקבלים סיוע, טיפולים, מזון והקשבה.

הבאנו לכנסת את מצוקת הקשישים ואת מצוקת מרכזי היום, אבל הצלחנו רק חלקית.

וועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה את הצעת הממשלה לאפשר לזכאי החוק, החל מנובמבר 2018, לבחור בין גמלה בצורת שירות לבין גמלה בכסף. המערכת חולקה לשש רמות: רמה 1 תקבל אפשרות ל 9 שעות לטיפולים מחוץ לבית, או 1,370 ₪ ו/או 5.5 שעות טיפול מחוץ לבית או בבית. רמות 2- 6 יוכלו לקבל עד שליש גמלה בכסף, היתרה בטיפולי בית.

קשיש שיחליט להמיר את השירות בגמלה כספית – ענין מאוד אטרקטיבי לכל מי שמצוי בקושי כלכלי ורבים מהקשישים סובלים כידוע ממצוקה כלכלית – יקבל סכום שערכו פחות מעלות השירות עצמו. כלומר- המדינה יוצרת פה פיתוי עבור הקשישים, וכאשר הם יתפתו לקחת אותו הם יקבלו בכסף הרבה פחות מאשר אם היו בוחרים את השירות עצמו. הקשישים, אם בני משפחותיהם יעבירו להם את התקציב, ישתמשו בכסף לרכוש מזון, תרופות, חשבונות ומוצרי ספיגה. כספי הגימלה ישאבו לתקציב החודשי הדל ולא יעשה בו שימוש להפגת מצוקת הבדידות, לטיפולים פיזיים חיוניים ולהפעלות.

הכנס השנתי של הל"ב:

נוכל לדון על הנושא יחד עם מקבלי ההחלטות בכנס השנתי שאנו עורכים בימים ראשון ושני 11- 12 במרץ. נפגוש את שר העבודה והרווחה ואת מנכ"ל הביטוח הלאומי ונוכל להתריע על העובדה שהעומס הולך ליפול על השלטון המקומי. לכן גם הכנס נקרא: "העמותות למען הזקן במרחב המוניציפאלי".

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *